Ogólne
Na tej stronie odwiedzający mogą zarejestrować się, aby uzyskać dostęp do portalu za pomocą identyfikatora logowania. Zalogowani użytkownicy nie tylko widzą treści publiczne, ale mogą je sami publikować, komunikować się w sieciach społecznościowych i nie tylko.
Tryby rejestracji
Rejestracja jest możliwa na adres e-mail lub anonimowo, jeśli regulamin portalu to dopuszcza (wówczas nie wypełniaj pola e-mail). Możliwe, że masz również kod zaproszenia, który trzeba wprowadzić wraz z adresem e-mail. Link nad polem e-mail umożliwia wprowadzenie kodu zaproszenia. Ustaw też swoje hasło logowania. Musisz podać go dwukrotnie. Nie jest ono jawnie wyświetlane w formularzu, więc uważaj przy jego wprowadzaniu.
Procedura rejestracji
Aby zalogować się po udanej rejestracji, należy ustawić osobne hasło. Ze względów bezpieczeństwa wprowadź je dwukrotnie z identycznymi wartościami. Zarejestrowani anonimowo użytkownicy otrzymują automatycznie przypisywany identyfikator i nie powinni zapomnieć własnego hasła, ponieważ w przeciwieństwie do rejestracji adresem e-mail początkowo nie ma funkcji resetowania. W zależności od konfiguracji portalu może być wymagana funkcja potwierdzenia. Użytkownicy rejestracji przy użyciu adresu e-mail otrzymają odpowiednią wiadomość. W przypadku rejestracji anonimowych zostanie wyświetlone inne okno dialogowe zawierające identyfikator dostępu i kod PIN. Dane z tej strony powinny być przechowywana bezpiecznie i przez długi czas (np. przez wydruk, zrzut ekranu, zdjęcie), ponieważ dane muszą zostać ponownie potwierdzone w późniejszym czasie.
Tożsamość cyfrowa
W zależności od portalu, wyświetlaną nazwę (imię i nazwisko) oraz pseudonim można wprowadzić już podczas rejestracji (alternatywnie również podczas pierwszego logowania). Pseudonim ma bardzo ważne znaczenie i nie można go później zmienić. Jest to unikalna tożsamość cyfrowa (Digital Identity, DID), która jest, będzie i pozostanie powiązana ze wszystkimi naszymi działaniami. Ten DID nadaje się nie tylko do logowania na tym portalu, ale także do wszystkich połączonych portali sieci federacyjnej. W języku sieci federacyjnych ta tożsamość cyfrowa jest "kanałem". Jest to porównywalne z numerem telefonu w sieci telefonicznej. DID ma format kanał@portal.tld = pseudonim@portal.tld i jak wspomniano, nie można go później zmienić. Chociaż format wygląda jak adres e-mail, tak nie jest.
Nim rozpoczniesz rejestrację ...
... należy wybrać preferowany język (na przykład polski, angielski, hiszpański, niemiecki) (w prawym górnym rogu menu hamburgera ). Aktualny język jest używany w kolejnych krokach, a także podczas logowania i po zalogowaniu. Można to jednak zmienić w dowolnym momencie i w razie potrzeby. Należy również zauważyć, że ten portal nie jest jedyny. Przegląd innych portali można znaleźć tutaj .